Program Samorządu
- Szczegóły
- Opublikowano
PROGRAM SAMORZĄDU PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH
NA OKRES VII KADENCJI W LATACH 2015-2019
uchwalony przez najwyższy organ samorządu pielęgniarek i położnych
- VII Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych,
obradujący w dniach 18-20 stycznia 2016 r. w Warszawie
/Uchwała nr 21 VII KZPiP z dnia 20 stycznia 2016 r./
I. Kształcenie przeddyplomowe
- Określenie minimalnej liczby absolwentów kierunków pielęgniarstwo i położnictwo w kontekście potrzeb społecznych w zakresie opieki pielęgniarskiej i położniczej.
- Utrzymanie kształcenia dwustopniowego – studia I i II stopnia.
- Kształcenie na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na zasadach kierunków zamawianych.
- Wdrożenie i realizacja skróconego toku kształcenia licencjata pielęgniarstwa do dyplomu licencjata położnictwa (zgodnie z zapisami obowiązującej Dyrektywy UE).
- Monitorowanie losów absolwentów w ramach współpracy uczelni z samorządem zawodowym pielęgniarek i położnych.
- Współpraca samorządu zawodowego i uczelni wyższych z podmiotami leczniczymi w zakresie udziału tych podmiotów w optymalizacji kształcenia praktycznego pielęgniarek i położnych.
II. Kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych
- Opracowanie i wdrożenie standardu ścieżki rozwoju zawodowego.
- Określenie kompetencji zawodowych po ukończeniu poszczególnych rodzajów, dziedzin i zakresów kształcenia podyplomowego z jednoznacznym wskazaniem uprawnień do realizacji poszczególnych świadczeń zdrowotnych, menedżerskich lub naukowych w aktach prawnych (gdyż zapis w programach kursów nie przekłada się na uprawnienia w praktyce).
- Wprowadzenie rezydentur do kształcenia specjalizacyjnego.
- Wprowadzenie mechanizmów weryfikacji obowiązku aktualizacji i podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pielęgniarki i położne.
- Wdrożenie systemu akredytacji podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych.
- Opracowanie zmian do przepisów prawnych dotyczących zwolnienia pielęgniarek i położnych z opłat podatkowych od kształcenia podyplomowego.
III. Stabilizacja warunków wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej
- Opracowanie i wydanie opisów stanowisk pracy dla pielęgniarki i położnej.
- Opracowanie i wdrożenie standardu kompetencji pielęgniarskiej i położniczej menedżerskiej kadry kierowniczej na poszczególnych szczeblach zarządzania.
- Określenie i wprowadzenie w drodze legislacji poziomów wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych począwszy od płacy minimalnej do poziomów zależnych od posiadanych kwalifikacji.
- Określenie, w aktach prawnych, liczby pielęgniarek i położnych oraz ich kwalifikacji w poszczególnych zakresach świadczeń zdrowotnych jako bezwzględnego kryterium finansowania świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych.
- Opracowanie, wdrożenie i ewaluacja standardów w poszczególnych dziedzinach pielęgniarstwa i położnictwa.
- Zintegrowanie działań samorządu zawodowego, PTP oraz konsultantów krajowych i wojewódzkich w dziedzinie pielęgniarstwa i poszczególnych dziedzinach pielęgniarstwa w zakresie rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa, poprawy jakości kształcenia, podniesienia prestiżu zawodów oraz poprawy warunków pracy i płacy pielęgniarek i położnych.
- Zintegrowanie współpracy samorządu zawodowego ze stowarzyszeniami i towarzystwami zawodowymi.