Stanowisko Konsultanta Wojewódzkiego w Dziedzinie Pielęgniarstwa Ginekologicznego i Położniczego w sprawie postępowania z łożyskiem

KONSULTANT WOJEWÓDZKI W DZIEDZINIE PIELĘGNIARSTWA
GINEKOLOGICZNEGO I POŁOŻNICZEGO

WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
mgr Barbara Gardyjas
NZOZ PRO FEMINAE S.C ul. Reymonta 60, 44-200 Rybnik, tel.: 607677321 e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

KW/1/03/13

Katowice, dnia 12 marca 2013 r.

 

Stanowisko Konsultanta Wojewódzkiego
w Dziedzinie Pielęgniarstwa Ginekologicznego i Położniczego

w sprawie postępowania z łożyskiem

 

W odpowiedzi na zapytanie dotyczące postępowania z łożyskiem po porodzie informuję, że łożysko zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym stanowi odpad medyczny, gdyż w myśl art. 3 ust. 3 pkt. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz.U.2010.185.1243 j.t z poźn. zm.) „Ilekroć w ustawie jest mowa o: (...) odpadach medycznych - rozumie się przez to odpady powstające w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny ".

Łożysko stanowi właśnie taki odpad medyczny związany z udzielaniem świadczenia zdrowotnego podczas porodu. Personel medyczny (położne) zobowiązany jest w takim przypadku postępować zgodnie z obowiązującymi procedurami dotyczącymi odpadów medycznych uregulowanymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie rodzajów odpadów medycznych i weterynaryjnych, których poddawanie odzyskowi jest zakazane (Dz. U. z dnia 24 stycznia 2003 r.). W części wskazanego Rozporządzenia zatytułowanego „RODZAJE ODPADÓW MEDYCZNYCH I WETERYNARYJNYCH, KTÓRYCH PODDAWANIE ODZYSKOWI JEST ZAKAZANE" wymieniono „Części ciała i organy oraz pojemniki na krew i konserwanty służące do jej przechowywania (z wyłączeniem 18 01 03)” pod pozycją „18 01 02”. Łożysko, jako część ciała, nie może być poddane odzyskowi w jakikolwiek sposób, ani wydane kobiecie po porodzie.

Zatem postąpienie z łożyskiem jako odpadem medycznym w jakikolwiek inny sposób, aniżeli wskazany przez Ustawodawcę, jest zabroniony, a położna naraża się w ten sposób na odpowiedzialność prawną, za postępowanie niezgodne z obowiązującymi ja przepisami.

 

Stanowisko Konsultanta Wojewódzkiego w Dziedzinie Pielęgniarstwa Ginekologicznego i Położniczego w sprawie postępowania z łożyskiem [PDF]